Walka z grypą i przeziębieniem: skuteczne strategie leczenia

W sezonie jesienno-zimowym grypa i przeziębienie stają się najpopularniejszymi jednostkami chorobowymi. Choć ich objawy mogą być podobne, to grypa niesie większe ryzyko powikłań, dlatego przy jej wystąpieniu szczególnie ważne jest szybkie wdrożenie prawidłowego leczenia. Jak rozpoznać, kiedy mamy do czynienia z grypą, a kiedy z przeziębieniem? Jakie są sposoby leczenia obu tych chorób? Odpowiedzi na te pytania znajdą się w artykule poniżej.

Objawy przeziębienia – jak je rozpoznać?

Przeziębienie jest wirusowym zapaleniem gardła, błony śluzowej nosa i zatok przynosowych. Za jego wywołaniem może stać jeden z ponad 200 różnych rodzajów wirusów. Zarażamy się nim od innych osób chorujących poprzez drogę kropelkową i bezpośredni kontakt, przy czym należy pamiętać, że zarażać możemy nawet 2 tygodnie po wystąpieniu pierwszych objawów. Sama choroba na początku ma łagodny przebieg, największe nasilenie następuje 2 i 3 dnia rozwoju choroby, a większość objawów ustąpi po 7-10 dniach. Wyjątkiem jest tu kaszel, który może utrzymywać się jeszcze długi czas po zakończeniu przeziębienia.
Najczęstsze objawy choroby przeziębieniowej to:

  • Stan podgorączkowy – temperatura ciała w przypadku przeziębienia zazwyczaj nie przekracza 38 stopni; 
  • Katar – zatkany nos i zatoki, w początkowej fazie choroby wodnisty, później gęsty, przy dużym nasileniu może powodować bóle głowy i trudności ze snem;
  • Ból gardła, któremu może towarzyszyć chrypa;
  • Kaszel – na początku choroby może występować suchy kaszel, który wraz z rozwojem przeziębienia staje się mokry.

Powikłania po przeziębieniu występują rzadziej niż w przypadku grypy, natomiast zdarzają się wtórne zakażenia bakteryjne takie jak zapalenie gardła, zatok lub płuc.

Objawy grypy – jak je rozpoznać?

Grypa jest spowodowana zarażeniem wirusem grypy typu A, B lub C. Sezonowe zakażenia w Polsce przypadają na okres od października do kwietnia. Podobnie jak w przypadku przeziębienia zarażamy się drogą kropelkową lub przez bezpośredni kontakt z chorym, natomiast w przypadku grypy istnieje też możliwość przeniesienia zakażenia z niektórych zwierząt na człowieka. Przebieg choroby w przypadku grypy ma dużo gwałtowniejszy charakter, a największe nasilenie objawów obserwujemy na początku jej rozwoju. Zwykle grypa ustępuje dość szybko, bo po 3-7 dniach, natomiast uczucie osłabienia i kaszel mogą utrzymywać się do dwóch tygodni.
Najczęstsze objawy grypy to:

  • Wysoka gorączka, najczęściej temperatura ciała przekracza 39 stopni;
  • Bóle mięśni i stawów;
  • Bóle głowy;
  • Suchy kaszel, duszności;
  • Niezbyt intensywna biegunka, nudności, wymioty.

Powikłania po grypie mogą być groźne i niestety pojawiają się dosyć często, wśród nich są między innymi: zapalenie płuc, ucha środkowego, mięśnia sercowego, osierdzia, opon mózgowo-rdzeniowych czy angina.

Sposoby leczenia przeziębienia i grypy

Leczenie przeziębienia i grypy opiera się przede wszystkim na łagodzeniu objawów, dlatego wśród przepisanych leków przeważają te o działaniu przeciwgorączkowym, tabletki na ból gardła i syropy na kaszel.
Leki przeciwwirusowe stosuje się tylko u części pacjentów z grypą, przy ostrym przebiegu lub też gdy pacjent należy do grupy podwyższonego ryzyka ze względu na wiek lub choroby współistniejące.
Istnieje także wiele naturalnych metod, które mogą pomóc złagodzić objawy grypy i przeziębienia. Picie dużej ilości płynów pomaga uniknąć odwodnienia. Ciepłe napary, szczególnie z dodatkiem miodu i cytryny, mogą złagodzić ból gardła, a inhalacje parowe ułatwią oddychanie. Odpoczynek jest kluczowy, gdyż daje organizmowi czas na walkę z infekcją.
Antybiotyki są skuteczne tylko przeciwko bakteriom, dlatego nie są stosowane w leczeniu wirusowych infekcji jak grypa czy przeziębienie, ale w przypadku powikłań bakteryjnych, takich jak na przykład zapalenie płuc mogą okazać się niezbędne. Ważne jest, aby nie stosować ich bez zalecenia lekarza, ponieważ może to prowadzić do oporności na antybiotyki.
Najlepszym sposobem na walkę z grypą i przeziębieniem jest zapobieganie. Regularne mycie rąk, unikanie bliskiego kontaktu z chorymi osobami oraz szczepienia przeciwko grypie mogą znacznie zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Używamy plików cookies, aby zapewnić najlepszą jakość. Kontynuując korzystanie z naszej strony, zgadzasz się z naszą polityką dotyczącą plików typu cookies.