e-Zwolnienia: nowoczesne rozwiązanie dla pacjentów
E-zwolnienia, czyli elektroniczne zwolnienia lekarskie (e-ZLA), to innowacyjna forma dokumentacji medycznej, wprowadzona w Polsce po raz pierwszy 1 stycznia 2016 r. Od 1 grudnia 2018 roku lekarze wystawiają już wyłącznie zwolnienia w formie elektronicznej. Pozwoliło to na cyfryzację procesu wystawiania zwolnień lekarskich, co przynosi korzyści zarówno pacjentom, jak i pracodawcom. Jak w praktyce wygląda proces uzyskiwania elektronicznego zwolnienia? Jakie są zalety i wady tego rozwiązania? Sprawdzamy!
Proces uzyskiwania e-zwolnienia
Każde uzyskanie e-zwolnienia musi być poprzedzone konsultacją z lekarzem: może ona odbywać się osobiście lub też za pomocą teleporady. Po ocenie stanu zdrowia pacjenta lekarz wpisuje numer PESEL pacjenta do systemu, a pozostałe dane (adres, dane płatnika składek) zaciągają się automatycznie. Także w przypadku wystawiania zwolnienia w celu opieki nad członkami rodziny wszystkie potrzebne dane będą już w systemie.
Następny krok to przesłanie e-zwolnienia do systemu ZUS i na profil płatnika składek (np. pracodawcy) na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Każdy pacjent może sprawdzić swoje e-zwolnienia na Internetowym Koncie Pacjenta w zakładce „Historia leczenia”, należy jednak pamiętać, że mogą być one widoczne w IKP z opóźnieniem 1-2 dni po wystawieniu. Lekarz może wystawić zwolnienie także na termin przypadający do trzech dni przed wizytą; wyjątek stanowią tu zwolnienia od psychiatry, które mogą zostać wystawione dowolnie wcześniej.
E-zwolnienia nie trzeba przedstawiać swojemu pracodawcy, natomiast zgodnie z przepisami prawa pracy należy poinformować go w dowolnej formie o swojej nieobecności najpóźniej w drugim dniu zwolnienia.
Zalety e-zwolnień
E-zwolnienia redukują konieczność dostarczania papierowych zwolnień, pozwalając na łatwy dostęp do dokumentacji poprzez IKP. Mogą być łatwo wystawione także w czasie teleporady oraz w trakcie wizyty domowej, ponieważ system pozwala na ich wystawienie również za pomocą urządzeń mobilnych poprzez aplikację mZUS. Jest to udogodnienie i dla pacjentów, i dla lekarzy, którzy muszą pobrać jedynie numer PESEL, cała reszta informacji znajduje się już w systemie.
Skrócony obieg dokumentów ułatwia przesyłanie informacji w przypadku zasiłków chorobowych i opiekuńczych, które wypłaca pracodawca: zakład pracy ma łatwy dostęp do zwolnień pracowników na swoim profilu PUE. Co ważne – wniosek o zasiłek nadal muszą składać osoby prowadzące działalność gospodarczą, osoby wnioskujące o zasiłek po ustaniu zatrudnienia oraz wszyscy ci, którym to ZUS wypłaca świadczenie chorobowe. Można to zrobić za pomocą swojego własnego profilu PUE ZUS.
Czy pracodawca zobaczy powód wystawienia zwolnienia lekarskiego?
ZUS udostępnia dane z elektronicznego zwolnienia lekarskiego pracodawcy nie później niż w kolejnym dniu od jego wystawienia przez lekarza. W przesłanych informacjach nie ma numeru statystycznego choroby, pracodawca nie ma więc wglądu do tego, na co choruje jego pracownik.
Kiedy zamiast e-zwolnienia wystawiane jest zwolnienie papierowe?
E-zwolnienie jest oficjalnym dokumentem, równoważnym tradycyjnym zwolnieniom papierowym, uznawanym przez wszystkie instytucje, w tym ZUS. Zwolnienie papierowe zamiast elektronicznego może być wystawione w przypadku awarii systemu lub Internetu lub też gdy pracodawca nie ma jeszcze profilu PUE. Jeśli dostaniemy zwolnienie w takiej wersji, musimy tak jak dotychczas dostarczyć je swojemu pracodawcy w terminie do 7 dni.
Na żądanie pacjenta możliwe jest udostępnienie wydruku zaświadczenia lekarskiego po wprowadzeniu i wysłaniu do ZUS dokumentu w wersji elektronicznej.
E-zwolnienia znacząco przyczyniają się do cyfryzacji sektora opieki zdrowotnej w Polsce. Ułatwiają dostęp do dokumentacji medycznej, przyspieszają proces wystawiania zwolnień i zwiększają efektywność procesu zarządzania nieobecnościami w pracy. To rozwiązanie niesie korzyści dla wszystkich zainteresowanych stron: pacjenta, lekarza oraz pracodawcy, czyniąc je ważnym elementem unowocześniania systemu opieki zdrowotnej w Polsce.